Tomáš Skála
produktový specialista
poradíme vám
733 132 833
napište nám
12.01.2015

Jak vybrat správnou velikost hokejových rukavic?

Hokejové rukavice jsou důležitou součástí hokejové výstroje. Jejich hlavním úkolem je ochrana ruky. Důležité je ale také to, aby umožňovali hráči pohodlně a bez omezení ovládat hokejku.

Základem pro splnění těchto parametrů je volba správné velikosti. Obecným pravidlem při výběru rukavic je výška postavy, podle které lze zkušeným okem odhadnout přibližnou velikost. Ne vždy, se však můžeme výškou hráče řídit. Individuální proporce každého člověka jsou odlišné a stanovení velikosti nemusí být přesné. Přesnějším způsobem, na který se nyní zaměříme, je určení velikosti pomocí přeměření ruky hráče. Právě tato metoda by Vám měla pomoci při výběru tak, aby rukavice poskytovala maximální cit a volnost pohybu.


Označení velikosti rukavic

Každý výrobce hokejové výstroje označuje jednotlivé velikosti rukavic pomocí palců/centimetrů. Na vnitřní straně manžety bývá uvedena velikost (př. 14“ – 36 cm). Co ale tento údaj znamená? Jaký rozměr tím výrobce myslí? Uvedené číslo označuje vzdálenost od dělící manžety (úroveň zápěstí), po konec prostředníčku (pozor, měřeno na vnitřní i vnější straně ruky dohromady). Pro zjištění odpovídající velikosti je tedy potřeba změřit ruku hráče, přesněji vzdálenost od zápěstí po konec prostředníčku a číslo vynásobit dvěma. 

Proč rozměr zápěstíprostředníček? U správně vybraných rukavic by mělo být zápěstí přímo v úrovni dělící manžety. Jedině tak bude zápěstí pohyblivé a hráč bude moci ovládat hokejku v maximálním rozsahu.  Články prstů by se měly lehce dotýkat konce rukavic pro potřebný cit.
Image 1
Obrázek: šipky vymezují vzdálenost mezi dělící manžetou, která by správně měla být v úrovni zápěstí a koncem prostředníčku. Po vynásobení naměřené hodnoty dvěma dostanete odpovídající velikost rukavic.

Ruka musí být v rukavici dobře chráněná, ale zároveň výborně pohyblivá. Při střelbě švihem nebo při stickhandlingu musí rukavice poskytnout hráči volnost, na což má její velikost zásadní vliv. Věnujte proto výběru rukavic patřičný čas a pozornost. Doufáme, že jsme Vám s výběrem velikosti alespoň trošku pomohli a Vy tak vyberete správně. Velikosti jednotlivých rukavic a další potřebné informace naleznete v sekci "Tabulky velikostí".

Související články